Last weekend was the 5th Annual Beehive Brew-off. ZZ Hops members did well again this year. Congratulations to Mike H, Travis, Mike J, Davo, Joe, Jeff, Josh, and Rob. As always, special thanks go out to Jamie Burnham, Kileen Alston, Mark Alston and all the volunteers that helped make this event possible.
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Chris Detrick Co-Brewer: Kyle Trammell | Jack Mormon Sour Monk | 16E: Belgian Specialty Ale | The Brewing Network |
2nd | Sean Landis | Twin Peaks Doppelbock | 5C: Doppelbock | Lauter Day Brewers |
3rd | Mike Hahn | Russian Imperial Stout With Spanish Cedar | 22C: Wood-Aged Beer | ZZ Hops |
Table 1: (1402) 1 - Light Lager (14 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Conor Papineau | Cervesa | 1B: Standard American Lager | |
2nd | Lawrence Ostroski | Rasenmaher | 1A: Lite American Lager | |
3rd | Mike Horner | Helles | 1D: Munich Helles |
Table 2: (1502) 2 - Pilsner (15 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Travis Grimm | Wild American Pilsner | 2C: Classic American Pilsner | ZZ Hops |
2nd | Mark Albrecht | Brohemian Pills | 2B: Bohemian Pilsener | Lauter Day Brewers |
3rd | Brad Cooley | Seditious | 2A: German Pilsner (Pils) |
Table 3: (1502) 3 - Euro Amber Lager (14 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Vince Stuart | Oktoberfest | 3B: Oktoberfest/Marzen | Lauter Day Brewers |
2nd | Bart Hansen | Loosen Der Leaderhosin | 3A: Vienna Lager | O Town Hop Heads |
3rd | Conor Papineau | Vienna Lager | 3A: Vienna Lager |
Table 36: (1402) 4 - Dark Lager (13 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Justin Kingsford | Der Teufel Dunkel | 4B: Munich Dunkel | |
2nd | Travis Grimm | Grimmbrau Schwarzherz | 4C: Schwarzbier | ZZ Hops |
3rd | Scott Hunt | Brazilian Black | 4C: Schwarzbier |
Table 5: (0701) 5 - Bock (6 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Sean Landis | Twin Peaks Doppelbock | 5C: Doppelbock | Lauter Day Brewers |
2nd | Scott Hunt | Telefunken U-47 | 5B: Traditional Bock | |
3rd | Mike Johnson | Traditional Bock | 5B: Traditional Bock | ZZ Hops |
Table 6: (1001) 6a, c - Cream Ale & Kolsch (9 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Eric Fredrickson Co-Brewer: Casey Hemmis | Kappa Kolsch | 6C: Kolsch | |
2nd | Mike Mirabella | Cream Ale | 6A: Cream Ale | Lauter Day Brewers |
3rd | Vince Stuart | GP LITE | 6A: Cream Ale | Lauter Day Brewers |
Table 7: (1402) 6b - Blonde Ale (13 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Mike Horner | Blonde | 6B: Blonde Ale | |
2nd | Trent Banger | Blonde | 6B: Blonde Ale | The Brewing Network |
3rd | Chris O’Bryant | Big Titty Blonde | 6B: Blonde Ale |
Table 8: (1201) 6d - American Wheat or Rye (11 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Dean Volungis | White Wheat | 6D: American Wheat or Rye Beer | |
2nd | Branden McIntyre | American Wheat | 6D: American Wheat or Rye Beer | |
3rd | Benjamin Jones Co-Brewer: Robert Willingham | Iron Wheat | 6D: American Wheat or Rye Beer |
Table 9: (0701) 7 - Amber Hybrids (7 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Zach Adams | Alt | 7A: Northern German Altbier | The Brewing Network |
2nd | Travis Grimm | Steamroller Lager | 7B: California Common Beer | ZZ HOPS |
3rd | Hoyt Brewster | The Altstadt | 7C: Dusseldorf Altbier |
Table 10: (1402) 8 - English Pale Ales (14 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Jared Young | YES (Young's Extra Special) | 8C: Extra Special/Strong Bitter | |
2nd | Paul Deschamps | School Night | 8A: Standard/Ordinary Bitter | |
3rd | Jared Young | Brigham’s Best | 8B: Special/Best/Premium Bitter |
Table 11: (2202) 9 - Scottish & Irish Ales (22 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Davo Mahaffey | Yummie Scotch Ale | 9E: Strong Scotch Ale | ZZ Hops |
2nd | Trevor Gowans | Bollocks Be The Irish Red | 9D: Irish Red Ale | |
3rd | Andrew Ayers | Holy Haggis 80/- | 9C: Scottish Export 80/- |
Table 12: (3703) 10a - American Pale Ale (36 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Josh Turner | Pike’s Pale Ale | 10A: American Pale Ale | |
2nd | Paul Gailey | Suck It, Valentine No. 2 | 10A: American Pale Ale | Lauter Day Brewers |
3rd | Hoyt Brewster | Crosseyed & Painless | 10A: American Pale Ale |
Table 13: (1502) 10b - American Amber Ale (15 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Patrick Bourque Co-Brewer: Bryant Gordan | Pale Gone Amber | 10B: American Amber Ale | |
2nd | Lennie Mahler | Amber Ale | 10B: American Amber Ale | |
3rd | Lanny Derby | Up Weight | 10B: American Amber Ale |
Table 14: (1602) 10c - American Brown Ale (16 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Clay Turnbow | Baseline Brown | 10C: American Brown Ale | Lauter Day Brewers |
2nd | Cort Sessions | Grand Jury | 10C: American Brown Ale | |
3rd | Terry Seyler | Buddy’s Brown Ale | 10C: American Brown Ale |
Table 15: (1301) 11 - English Brown Ale (13 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Lanny Derby | On The Button | 11A: Mild | |
2nd | Trevor Gowans Co-Brewer: Josh Gowans | MR F | 11C: Northern English Brown Ale | |
3rd | Robert Rys | Yallery Brown | 11A: Mild | KC Nanobrews |
Table 16: (0801) 12 - Porter (8 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Davo Mahaffey | Davo’s Baltic Porter | 12C: Baltic Porter | ZZ Hops |
2nd | Trent Bangert | Passy McPassed Out Porter | 12B: Robust Porter | The Brewing Network |
3rd | Danny Kunimura | East Kent Porter | 12A: Brown Porter |
Table 17: (2202) 13 - Stout (19 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Joe Aruscavage | Kief’s Extra Stout | 13D: Foreign Extra Stout | ZZ Hops |
2nd | Chris Detrick | Jack Mormon Stout | 13B: Sweet Stout | The Brewing Network |
3rd | Bonnie Barlow | Matrimony MilK Stout | 13B: Sweet Stout |
Table 18: (1202) 13f - Imperial Stout (11 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Dallas Barlow | Dirty Hippie Celebration Ale | 13F: Imperial Stout | |
2nd | Chris Detrick | Jack Mormon Imperial Stout | 13F: Imperial Stout | The Brewing Network |
3rd | Jordan Smith Co-Brewer: Steve Kirk | Winter Solstice | 13F: Imperial Stout |
Table 19: (3604) 14 - India Pale Ale (36 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Chris Detrick Co-Brewer: Shawn Margetts, Daniel Schulz, Greg Robinson | Jack Mormon Double 69 IPA | 14B: American IPA | The Brewing Network |
2nd | Mike Hahn English IPA | English IPA | 14A: English IPA | ZZ Hops |
3rd | Mick Cummard | Big Rock IPA | 14B: American IPA |
Table 21: (2202) 15 - German Wheat And Rye (22 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Scott Hunt | Banana Hammock | 15A: Weizen/Weissbier | |
2nd | Mike Johnson | Weizenbock | 15C: Weizenbock | ZZ Hops |
3rd | Wes Bowen Co-Brewer: Ro Erb | Hefeweizen | 15A: Weizen/Weissbier |
Table 22: (0901) 16A - Witbier (9 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Scott Hunt Co-Brewer: Mick Cummard | Manneken Pis | 16A: Witbier | |
2nd | Marc Kiesel | Lemongrass Belgian | 16A: Witbier | class bravo brewing |
3rd | Zachary Crawford | Get Wit It! | 16A: Witbier |
Table 23: (2002) 16c,d - Saison and Biere De Garde (18 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Ray Madsen | Saison D’ Madsen | 16C: Saison | |
2nd | Patrick Bourque Co-Brewer: Bryant Gordan | Summer Is Coming... | 16C: Saison | |
3rd | Zach Barrows | Miel Ble Saison | 16C: Saison |
Table 26: (2002) 16e - Belgian Specialty (19 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Chris Detrick Co-Brewer: Kyle Trammell | Jack Mormon Sour Monk | 16E: Belgian Specialty Ale | The Brewing Network |
2nd | Bryan Gordon | BG’s Grisette | 16E: Belgian Specialty Ale | O-Town Hop Heads |
3rd | Jeff Nicholson | Monks Cut Patersbier | 16E: Belgian Specialty Ale | ZZ Hops |
Table 25: (2202) 17 - Sour Ales (22 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Dallas Barlow | May Love Never Sour (Wedding Berliner Weisse) | 17A: Berliner Weisse | |
2nd | Josh Van Jura | Oud Bruin | 17C: Flanders Brown Ale/Oud Bruin | ZZ Hops |
3rd | Wes Bowen | Oud Pank | 17F: Fruit Lambic |
Table 26: (3303) 18 - Belgian Strong Ale (32 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Patrick Bourque Co-Brewer: Bryant Gordan | Belgian Strong Ale | 18D: Belgian Golden Strong Ale | |
2nd | Robert Frazier | Belgian Dark | 18E: Belgian Dark Strong Ale | |
3rd | Ray Madsen | Two Monks Belgian Dubbel | 18B: Belgian Dubbel |
Table 27: (1402) 19 - Strong Ale (14 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Clifton Winter | A Mad God | 19A: Old Ale | |
2nd | Bob Trewartha | Hairy Belly Bob’s | 19C: American Barleywine | |
3rd | Kirk Hofeling | Fireside Contemplation | 19C: American Barleywine |
Table 28: (3003) 20 - Fruit Beer (28 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Rob Rutledge | Wisconsin Belgian Red | 20A: Fruit Beer | ZZ Hops |
2nd | Robert Rys | Jubilee | 20A: Fruit Beer | KC Nanobrews |
3rd | Michael Pezely Co-Brewer: Tim Cantwell | Haole Coconut Brown Ale | 20A: Fruit Beer | Lauter Day Brewers |
Table 29: (4004) 21 - Spice/herb/vegetable Beer (38 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | DJ Benway | CPPA #2 | 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer | |
2nd | Scott Hunt Co-Brewer: Mick Cummard | Schism Juniper Rye Ale | 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer | |
3rd | Trevor Gowans | Roasted Poblano Cream Ale | 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer |
Table 30: (2202) 22 - Smoke And Wood Aged Beer (22 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Mike Hahn | Russian Imperial Stout With Spanish Cedar | 22C: Wood-Aged Beer | ZZ Hops |
2nd | Steve Mott | Bourbon Barrel Oatmeal Stout | 22C: Wood-Aged Beer | |
3rd | O-Town Hop Heads Co-Brewer: B. Gordon, C. Fonnesbeck, T. Shivers, R. Ellis, B. Parsons, P. Winslow, G. Bevenger, E. Byrd | RIS Barrel Project | 22C: Wood-Aged Beer | O-Town Hop Heads |
Table 31: (2703) 23 - Specialty Beer (24 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Michael Pezely Co-Brewer: Tim Cantwell | Tropic Thunder (Wild Ale) | 23A: Specialty Beer | Lauter Day Brewers |
2nd | Josh Van Jura | Rye’d Divide | 23A: Specialty Beer | ZZ Hops |
3rd | Patrick Bourque Co-Brewer: Bryant Gordan | Go-Go Gose! | 23A: Specialty Beer |
Table 32: (1802) 24, 25, 26 Meads (18 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Karl Hansen | Cheery Mead | 25C: Other Fruit Melomel | |
2nd | Bryce Schulzke | Lady Of The Holy Trinity | 24C: Sweet Mead | |
3rd | Bryce Schulzke | 1st Braggoteer | 26B: Braggot |
Table 33: (1502) 27 - Ciders (13 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Chaz Smith | Elder. Cider | 28B: Fruit Cider | |
2nd | Alun Thomas Co-Brewer: Craig Teerlink | Scrumpers Natural | 27B: English Cider | |
3rd | Lennie Mahler | Dry Cider | 28C: Applewine |
Table 34: (0801) 16B - Belgian Pale Ale (8 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Hans Groberg | Gewoon Pale | 16B: Belgian Pale Ale | |
2nd | DJ Benway | Brightown Belgian | 16B: Belgian Pale Ale | |
3rd | Jeremy Llewellyn | Belgian Pale Ale | 16B: Belgian Pale Ale | Lauter day Brewers |
Table 40: (1902) 14C - Imperial IPA (19 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
---|---|---|---|---|
1st | Dallas Barlow | Cold Hop Water "With A Smack Of Hops" | 14C: Imperial IPA | |
2nd | Mike Horner | Pliny Ala Mike | 14C: Imperial IPA | |
3rd | Dennis Brown | Plenty Good Beer | 14C: Imperial IPA | O-Town Hopheads |