Sorry for taking so long to post the results. This year's Beehive Brew-off was bigger than ever. There were some incredible beers entered and some ZZ Hops club members did very well. Congrats to Travis, Nic, Davo, Mike J, Mike P, Tim, Mike H, Troy, and Joe! Special thanks go out to Jamie Burnham, Kileen Alston, Mark Alston and all the volunteers that helped make this event possible.
Best of Show Winners
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Brad Cooley | Tempestuous | 4C: Schwarzbier | |
2nd | Alex Lemieux Jill Martin | Jill's Biere D'ete | 16D: Biere de Garde | |
3rd | Scott Hunt | Kentucky Bluegrass | 2C: Classic American Pilsner | |
Table 1: (0901) 1 - Light Lager (9 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Justin Kingsford | Das Dortmunder | Dortmunder Export | |
2nd | Kevin Foy | Helles | Munich Helles | |
3rd | Alex Lemieux Tory Clayton | Honey Hole Lager | Standard American Lager | |
Table 2: (2102) 2 - Pilsner (21 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Scott Hunt | Kentucky Bluegrass | Classic American Pilsner | |
2nd | Joshua Nielsen | Last Place Pilsner Rides Again! | Classic American Pilsner | |
3rd | Hans Groberg | Old Ironside | German Pilsner (Pils) | |
Table 3: (0801) 3 - Euro Amber Lager (8 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Mike Mirabella | Oktoberfest | Oktoberfest/Marzen | |
2nd | Travis Grimm | Grimmbrau Festbier | Oktoberfest/Marzen | ZZ Hops |
3rd | Brian Coleman | Vienna | Vienna Lager | |
Table 36: (1301) 4 - Dark Lager (13 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Brad Cooley | Tempestuous | Schwarzbier | |
2nd | Travis Grimm | Schwarzhertz | Schwarzbier | ZZ Hops |
3rd | Travis Grimm | Dark Side Dunkel | Munich Dunkel | ZZ Hops |
Table 5: (1301) 5 - Bock (13 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Scott Hunt | Tigershark The Predator | Doppelbock | |
2nd | Travis Grimm | Bockstar Maibock | Maibock/Helles Bock | ZZ Hops |
3rd | Alex Lemieux Tory Clayton | 2 Buck Bock | 5B: Traditional Bock | |
Table 6: (0901) 6a - Cream Ale (9 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | David Pang Casey Jones | Cream Ale | Cream Ale | |
2nd | Stephen Wells | Cream Ale (1.1) | Cream Ale | Hill Hoparazzi |
3rd | Brian Coleman | Cream Ale | Cream Ale | |
Table 7: (1301) 6b - Light Hybrid (13 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Robert Glenn | Summer Shag | Blonde Ale | |
2nd | David Dahl Kevin Lilly Andrew Konkol | Love Hammer | Blonde Ale | Dammit |
3rd | David Bell | Sauvin Blonde | Blonde Ale | |
Table 37: (1301) 6c - Kolsh (13 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Travis Grimm | Bi-polar Blonde | Kolsch | ZZ Hops |
2nd | Mike Horner | Kolsch | Kolsch | |
3rd | Alex Lemieux Tory Clayton | Honey Kolsch | Kolsch | |
Table 9: (1101) 6d - American Wheat (11 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Josh Turner | Highland Park Wheat Ale | American Wheat or Rye Beer | |
2nd | Lanny Derby | Porch Sitter | American Wheat or Rye Beer | |
3rd | Aaron Geery | Rye Ale | American Wheat or Rye Beer | |
Table 10: (1502) 7 - Amber Hybrids (15 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Weston Barkley | Mongrel | California Common Beer | Snafu |
2nd | Justin Kingsford | Not So Common | California Common Beer | |
3rd | Justin Kingsford | The Amazing Alt | Dusseldorf Altbier | |
Table 11: (1502) 8 - English Pale Ales (15 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Jared Young | Yes (young's Extra Special) | Extra Special/Strong Bitter | |
2nd | Aaron Collis | Pilgrim's Progress | Extra Special/Strong Bitter | |
3rd | Tom Shivers | Plan Jane /ordinary Bitter | Standard/Ordinary Bitter | O- Town Hopheads |
Table 12: (1502) 9 - Scottish & Irish Ales (15 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Matthew Walker | Biscuits For Smut | Strong Scotch Ale | |
2nd | Conor Papineau | Scrap Scotch | Strong Scotch Ale | |
3rd | Conor Papineau | Blood Of The Fallen | Irish Red Ale | |
Table 13: (3503) 10a - American Pale Ale (35 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Tommy Lopresto Gabi Krakow | Emerson Pale Ale | American Pale Ale | |
2nd | Justin Kingsford | Jpa | American Pale Ale | |
3rd | Lanny Derby | Aiming Fluid | American Pale Ale | |
Table 14: (2002) 10b - American Amber Ale (20 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Sean Meegan | Odie-licious Ale | American Amber Ale | |
2nd | Jesse Hennefer Scott Christensen Ken Smikahl | Triple Threat Amber | American Amber Ale | |
3rd | Robert Glenn | Master Blaster | American Amber Ale | |
Table 15: (1402) 10c - American Brown Ale (14 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Kyle Rossman | Yet Another Brown Ale | American Brown Ale | |
2nd | Vince Stuart | Tasty Who? | American Brown Ale | The Brewing Network |
3rd | Weston Bryant | Miquel's Marron | American Brown Ale | |
Table 16: (1001) 11 - English Brown Ale (10 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | David Cuthbert | Benny Hill Southern Brown | Southern English Brown Ale | |
2nd | Marl Robinson Rachel Mckinnie | Hazelnut Iba | Northern English Brown Ale | |
3rd | Bryan (Troy) Faircloth | Southern Brown | Southern English Brown Ale | |
Table 17: (1101) 12a - Brown Porter (11 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Trent Bangert | Dirty Chavez Brown Porter | Brown Porter | The Brewing Network |
2nd | Brian Coleman | Bear Claw Porter | Brown Porter | |
3rd | Weston Barkley | Crankshaft | Brown Porter | Snafu |
Table 18: (2102) 12b,c - Robust & Baltic Porter (21 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Nic Banks | Brrp Big Robust Rye Porter | Robust Porter | ZZ Hops |
2nd | Davo Mahaffey | Davo's Yummie Porter | Baltic Porter | ZZ Hops |
3rd | Michael Johnson | Robust Porter | Robust Porter | ZZ Hops |
Table 19: (2402) 13 - Stout (24 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Byron Morton Cameron Eyre | Dark Matter | Foreign Extra Stout | |
2nd | Scott Hunt | Quaker Stouts | Oatmeal Stout | |
3rd | David Bell | Stouty stout stout | Dry Stout | |
Table 20: (1101) 13f - Imperial Stout (11 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Michael Pezely Tim Cantwell | Sesquac | Imperial Stout | ZZ Hops |
2nd | Jen Santoro Jonathon Santoro | The Five Toed Cat | Imperial Stout | Santoro Brewing |
3rd | Michael Johnson | Ris | Imperial Stout | ZZ Hops |
Table 21: (4404) 14 - India Pale Ale (44 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Lawrence Ostroski | Rose Park Ipa | American IPA | |
2nd | Chris Campbell | 10 Year Anniversary Ipa | American IPA | |
3rd | Bart Hansen | Ibutiful | American IPA | O Town Hop Heads |
Table 22: (1702) 14c - Imperial Ipa (17 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Lawrence Ostroski | Sledgehopper | Imperial IPA | |
2nd | Dallas Barlow | Pan- Galactic Gargle Blaster | Imperial IPA | |
3rd | Jim Lauscher | Canadian I Pee, Eh? V10 | Imperial IPA | |
Table 23: (2503) 15, 16a - German Wheat And Rye + Witbier (25 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Michael Johnson | Weizen | Weizen/Weissbier | ZZ Hops |
2nd | Mark Riffe | Zesty Wit | Witbier | |
3rd | Conor Papineau | Forgotten Weizenbock | Weizenbock | |
Table 24: (0801) 16b,d - Belgian Pale And Biere De Garde (8 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Alex Lemieux Jill Martin | Jill's Biere D'ete | Biere de Garde | |
2nd | Chris Campbell | G5 Belgian Pale | Belgian Pale Ale | |
3rd | Jeremy Llewellyn | Bpa5 | Belgian Pale Ale | |
Table 25: (2503) 16c - Saison (25 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Tom Shivers | Why I Mow The Lawn Saison | Saison | O- Town Hopheads |
2nd | Tyler Mork | Radcraft Saison | Saison | |
3rd | Troy Ketterling | Vewwy Vewwy Quiet Saison | Saison | |
Table 26: (1802) 16e - Belgian Specialty (18 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Chaz Smith | Trappers Peppercorn Farmhouse | Belgian Specialty Ale | |
2nd | Trent Bangert | Hopmonk | Belgian Specialty Ale | The Brewing Network |
3rd | Michael Pezely Tim Cantwell | Belgian Stout | Belgian Specialty Ale | ZZ Hops |
Table 27: (0901) 17 - Sour Ales (9 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Kyle Callister | Oud Bruin | Flanders Brown Ale/Oud Bruin | The Brewing Network |
2nd | Mike Hahn | Raspberry Cheer | Fruit Lambic | ZZ Hops |
3rd | Pat Winslow | Pleasing Lambbic | Fruit Lambic | O-town Hop Heads |
Table 28: (1602) 18 - Belgian Strong Ale (16 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Michael Johnson | Tripel | Belgian Tripel | ZZ Hops |
2nd | Brian Coleman | Trippel Fun | Belgian Tripel | |
3rd | Troy Jaskowski Joe Aruscavage | Belgian Dubbel | Belgian Dubbel | ZZ Hops |
Table 29: (1402) 19 - Strong Ale (14 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Mike Hahn | Olde Crooked Tooth | English Barleywine | ZZ Hops |
2nd | Trent Bangert | Old Beerbelly | American Barleywine | The Brewing Network |
3rd | Bonnie Barlow | Old Diabetes | English Barleywine | |
Table 30: (1902) 20 - Fruit Beer (19 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Alex Lemieux Tory Clayton | Smell My Pit Apricot Belgian | Fruit Beer | |
2nd | Conor Papineau | Namaste Ipa #7 | Fruit Beer | |
3rd | Dallas Barlow | The Rose Colored Queen | Fruit Beer | |
Table 31: (2503) 21 - Spice/herb/vegetable Beer (25 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Dj Benway | C.p.p.a. Chilli Pepper Pale Ale | Spice, Herb, or Vegetable Beer | |
2nd | Weston Barkley | Bullmilk | Spice, Herb, or Vegetable Beer | Snafu |
3rd | Michael Anderson | Lavender Honey Wheat | Spice, Herb, or Vegetable Beer | |
Table 32: (1402) 22 - Smoke And Wood Aged Beer (14 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Kyle Callister | Rauchbier | Classic Rauchbier | The Brewing Network |
2nd | Bradley Ledbetter | Ghost Ship | Wood-Aged Beer | |
3rd | Kyle Callister | Oaked Barleywine | Wood-Aged Beer | The Brewing Network |
Table 33: (3303) 23 - Specialty Beer (33 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Kirk Hofeling | Kbh Rye Pa | Specialty Beer | |
2nd | Zach Adams | Triple W/bugs | Specialty Beer | The Brewing Network |
3rd | Alex Lemieux Tory Clayton | C-squared (imperial Cacao-coconut Porter) | Specialty Beer | |
Table 34: (1201) 24, 25, 26 Meads (12 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Dirk Howard | Blueberry Boston Mead | Other Fruit Melomel | Cache Brewing Society |
2nd | Jared Wright | Traditional Mead | Sweet Mead | |
3rd | Michael Pezely | Behemothic Braggot | Braggot | ZZ Hops |
Table 35: (1201) 27 - Ciders (12 entries)
Place | Brewer(s) | Entry Name | Style | Brew Club |
1st | Craig Teerlink | Cider | English Cider | |
2nd | Mary Ellen Shivers | Tlc- Apple Cider | Other Specialty Cider or Perry | |
3rd | Tom Shivers | Ac/gc Cider | 28D: Other Specialty Cider or Perry | O- Town Hopheads |